Opublikowany przez: Monika C. 2020-03-11 13:11:01
Autor zdjęcia/źródło: Obraz Luisella Planeta Leoni z Pixabay
Może się wydawać, że marzec jest bezpiecznym miesiącem dla alergików, ponieważ aura jeszcze nie rozpieszcza, często jest zimno i mokro. Nic bardziej mylnego. Początek meteorologicznej wiosny jest bardzo trudny dla osób uczulonych na pyłki. Marca na pewno nie lubią osoby reagujące na pyłki olszy (pyli już od lutego), cisu i topoli.
Pyłki olszy powodują u alergików: katar, napadowe kichanie, łzawienie oczu i kaszel. Wysokie stężenie pyłków obserwujemy teraz w regionach centralnych, w Małopolsce i na Lubelszczyźnie. Bardzo wysokie stężenie występuje: w regionach górskich Karpat i Sudetów oraz na Warmii, Maurach i Podlasiu, czyli w regionach uznanych za najchłodniejsze w Polsce. Średnie stężenie pyłków Olszy obserwujemy obecnie na Wybrzeżu, Śląsku i w Małopolsce, Ziemi Lubuskiej oraz na Pomorzu.
Pyłki cisu wywołują takie same objawy, co pyłki olszy. Jednak w pyłkach cisu znajduje się dodatkowo podrażniająca błony śluzowe nosa i gardła taksyna (alkaloid). Najwyższe stężenie pyłków cisu występuje obecnie na terenach: Mazur, Warmii i Podlasia, w Karpatach oraz Sudetach. Średnie i niskie: na Pomorzu, Ziemi Lubuskiej, Śląsku i Wielkopolsce i w Karpatach.
Topola teraz najbardziej pyli w: Małopolsce i na Ziemi Lubelskiej, Mazowszu i w Łódzkiem, na Pomorzu, Ziemi Lubuskiej, na Śląsku i w Wielkopolsce, najniższe stężenia pyłków topoli znajdują się jedynie na terenach górzystych Sudetów i Karpat.
Ciekawe: w drugiej połowie marca zaczynają mocno pylić męskie osobniki Topoli, i to właśnie one dają się we znaki alergikom. Na szczęście uczuleń na topolę nie jest dużo i przebiegają łagodnie w porównaniu do innych w tym czasie.
Alergia jest kłopotliwa nie tylko dla dorosłych. Cierpiące na nią dzieci potrzebują zrozumienia i pomocy od otoczenia. Specjaliści zalecają:
o alergii dziecka poinformuj nauczycieli, szkolną pielęgniarkę czy trenerów, jeśli dziecko uprawia sport
chowaj ubrania dziecka do szafy – gromadzące się na nich pyłki mogą potęgować objawy uczulenia
porozmawiaj z dzieckiem i wytłumacz skąd są te objawy (katar, swędzące oczy, kaszel, kichanie), co mu pomoże i jak długo może potrwać ich niedyspozycja
dbaj o komfort odpoczynku dziecka – zatkany nos poważnie utrudnia sen
regularnie sprawdzaj komunikaty dla alergików i odpowiednio planuj aktywności dziecka na powietrzu
w okresie największego pylenia zachęcaj dziecko do prysznica i zmiany ubrania po powrocie do domu
>>> Czytaj też: Najczęstsze objawy alergii u dzieci na pyłki, użądlenia owada, pokarmowej i krzyżowej: ROZPOZNANIE I LECZENIE!
Źródło: claritine.pl, portalabc.zdrowie.pl, zyrtec.pl
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.